New Zealand DISTINGUISHED CONDUCT MEDAL recipients WWII
the following is a list of men who served during WWII and who received the DISTINGUISHED CONDUCT MEDAL
the names were taken from the site: The PRO PATRIA PROJECT
- some of the names at that site lead to photos and bios
... also includes KOREA + VIETNAM ...
WORLD WAR 1
WORLD WAR 2
ANDREWS George Ramsay, Warrant Officer class 1, 18 Battalion
BABE George Kenneth, Sergeant, 21 Battalion
BARRETT Henry Kokoro, Corporal, 28 (Maori) Battalion
BARTHOLEMEW George Bernard, Sergeant, 8 Field Company, NZ Engineers
BASSETT Denis Morton, Private, 23 Battalion att LRDG
BATCHELOR Eric, Acting Sergeant, 23 Battalion
BATTY Walter, Sergeant, 6 Field Regiment, NZ Artillery
BATY Eric Lawrence, Private, 4 Field Ambulance, NZ Medical Corps
BECKHAM Harold Frederick, Lance Corporal, 24 Battalion
BONIFACE Duncan Joseph, Private, 4 Armoured Brigade, NZ Electrical & Mechanical Engineers
BRAMWELL Harold Joseph, Sergeant, 21 Battalion
BROOKS Richard Leonard Lancelot, Warrant Officer class 2, 4 Field Regiment, New Zealand Artillery
BROWN John, Sergeant, 6 NZ Field Company, NZ Engineers
BROWNE Lawrence Hamilton, Corporal, NZ Service Corps att LRDG
BURK Ronald Leslie, Lance Sergeant, 7 Anti-tank Regiment, NZ Artillery
CARR Edwin Frank, Corporal, 24 Battalion
CARTER Charles William, Sergeant, 21 Battalion
CONWAY Franklin Gordon, Warrant Officer class 2, 2 Divisional Cavalry, NZ Armoured Corps
COWAN William Albert, Sergeant, 8 Brigade Headquaters, 3 NZ Division
CROWLEY Bruce Joshua, Sergeant, 4 Reserve Mechanical Transport Company, NZ ASC
DAVIDSON Philip Anzac, Corporal, 14 Brigade Headquarters, 3 NZ Division
DAVIS Lewis Albert William, Lance Sergeant, 7 Field Company, NZ Engineers
DAVIS Rihimona, Sergeant, 28 (Maori) Battalion
DENVIR John, Corporal, 20 Battalion
DIXON Ronald Henry, Private, 22 Battalion
DODDS George MacMillan, Sergeant, 26 Battalion
DONOVAN James Trevor, Sergeant, 21 Battalion
DUDECK William Edward, Sergeant, 7 Field Company, NZ Engineers
DUNLEA Lewis Nesley, Corporal, 37 Battalion, 3 NZ Division
EADES Alfred Edison, Sergeant, 22 Battalion
FARADAY (see FRIDAY)
FENTON Frank, Sapper, 8 Field Company, NZ Engineers
FLETCHER Archibald, Warrant Officer class 2, 18 Battalion
FRASER Edmund John Albert, Lance Sergeant, 6 Field Company, NZ Engineers
FRIDAY William Douglas, Private, 24 Battalion
GARDNER Francis Marwood, Private, 19 Battalion
GARMONSWAY Ronald Francis, Corporal, 22 Battalion
GARWOOD James Henry, Lance Corporal, 22 Battalion
GOAD Graham Henry, Private, 21 Battalion
GOEFFIC Hedley Lewis, Sergeant, 14 Light Anti Aircraft Regiment, NZ Artillery
HEKA Tepene, Private, 28 (Maori) Battalion
HELMBRIGHT Leonard, Private, 28 (Maori) Battalion
HENDERSON Eric Albert, Driver, NZ Army Service Corps, att 6 Field Ambulance, NZ Medical Corps
HENLEY James Cyril, Staff Sergeant, 4 Field Ambulance, NZ Medical Corps
HOBBS Ernest William, Sergeant, 23 Battalion
KEATING Arthur Oscar, Bombardier, 1 Anti-tank Regiment, NZ Artillery
KERR William Thomas Weston, Lance Corporal, 25 Battalion
KIRK Victor David, Lance Sergeantl, 20 Battalion
LAING John Augustus, Sergeant, 7 Anti-tank Regiment, NZ Artillery
LAWRENCE John Kingston, Sergeant, 6 Field Company, NZ Engineers
LAWSON Stanley Edward, Trooper, 19 Armoured Regiment, NZ Armoured Corps
LEECH Arthur Alexander, Sergeant, 21 Battalion
LOCHHEAD George Lambie, Lance Sergeant, 20 Battalion
LOCK Albert Ronald George, Warrant Officer class 2, 26 Battalion
LORD Stuart Victor, Sergeant, 21 Battalion
MAANGI Pita, Private, 28 (Maori) Battalion
MACK Charles Wilbur, Sergeant, 2 Divisional Cavalry Regiment, NZ Armoured Corps
MANAHI Haane, Lance Sergeant, 28 (Maori) Battalion
MARSHALL Francis Michael Joseph, Lance Sergeant, 24 Battalion
MARSHALL William Keith, Sergeant, 25 Battalion
MARTIN Henry Redfearn, Sergeant, 25 Battalion
MASON Geoffrey George, Lance Sergeant, 21 Battalion
MATAIRA Joseph Whakakura, Sergeant, 28 (Maori) Battalion
McCLURG Leonard Thomas, Corporal, 22 Battalion
McCONACHIE Phillip Andrew, Sergeant, 20 Battalion
McMANUS Thomas, Corporal, 21 Battalion
McNAB Donald George, Sergeant, 6 Field Company, NZ Engineers
McQUEEN Edward James Everitt, Sergeant, 7 Field Company, NZ Engineers
McRAE Martin Te Takahi, Warrant Officer class 1, 28 (Maori) Battalion
MILLIGAN Roger Edwin, Lance Corporal, 5 Field Park Company, NZ Engineers
MOIR Thomas, Sergeant, 4 Field Regiment, NZ Artillery
MOORE Ronald Joseph, Trooper, 2 Divisional Cavalry Regiment, NZ Armoured Corps att LRDG
MORTON Robert McDonald, Sergeant, 5 Field Regiment, NZ Artillery att to Force 133
MURRAY Gordon John, Sergeant, 21 BattalioN
NEWLOVE Douglas Leighton, Warrant Officer class 2, 21 Battalion
O'REILLY James Francis, Sergeant, 26 Battalion
PALMER George Henry, Sergeant, 22 Battalion
RAE Colin David, Sergeant, 21 Battalion
RAKENA Pou, Corporal, 28 (Maori) Battalion
REDPATH John Alexander, Sergeant, 19 Army Troops Company, NZ Engineers
REESBY Gilbert Henry, Sergeant, 30 Battalion
ROBERTS Robert James, Lance Sergeant, 4 Field Regiment, NZ Artillery
ROBERTSON Alan Charles Tuarea, Sergeant, 26 Battalion
SANTI Edward William, Bombardier, 3 Field Regiment, NZ Artillery
SCHRODER Stanley Wilfred John, Private, 23 Battalion
SEAMAN Leonard Frederick, Lance Sergeant, 22 Battalion
SECCOMBE Garth Turon, Warrant Officer class 2, 2 Divisional Cavalry Regiment, NZ Armoured Corps
SHELFORD Charles, Private, 28 (Maori) Battalion
SICLY Walter James, Driver, 2 Divisional Petrol Company, NZ Army Service Corps
SMITH Walter John, Sergeant, 23 Battalion
SNELL John Alfred, Driver, 4 Reserve Mechanical Transport Company, NZ Army Service Corps
STEINER Leonard August, Lance Sergeant, 21 Battalion
STEWART Alistair Buchanan, Lance Sergeant, 7 Anti-tank Regiment, NZ Artillery
TENETI Wiwi, temp Corporal, 28 (Maori) Battalion
THOMSON Richard Heywood, Sergeant, 4 Reserve Mechanical Transport Company, NZ Army Service Corps
TREWBY Norman, Sergeant, 23 Battalion
TUKAKI Ngakete, temp Corporal, 28 (Maori) Battalion
TULLOCH Thomas William, Sergeant, 25 Battalion
VOSS Alfred John, Corporal, 18 Battalion
WALSH Thomas James, Sergeant, 35 Battalion
WEIR Walter Thomas, Corporal, 2 Divisional Cavalry Regiment, NZ Armoured Corps
WELSH David Cauldwell, Sergeant, 26 Battalion
WHELCH Henry John, Corporal, 22 Battalion
WICKMAN Mervyn, Warrant Officer class 2, 24 Battalion
WILSON Robert John, Sergeant, 23 Battalion
WINTHROP Colin Joseph, Gunner, 6 NZ Field Regiment, NZ Artillery
WOOD Allan Campbell, Warrant Officer class 1, 28 (Maori) Battalion
WORSDALE Ormonde, Gunner, 4 NZ Field Regiment, NZ Artillery
YATES Samuel, Lance Corporal, 24 Battalion
KOREA
RIXON Derek Edwin, 16 Field Regiment, Gunner, Royal NZ Artillery
VIETNAM
PRITCHARD Ronald James, Lance Corporal, V Company, Royal NZ Infantry Regiment
ROPATA (Ransfield) Arohanui Len, Lance Corporal, V Company, Royal NZ Infantry Regiment
SANDFORD John Grant, Sergeant, V Company, Royal NZ Infantry Regiment
TUHIWAI Tamati Henare, Sergeant, V Company, Royal NZ Infantry Regiment
on 2011-06-15 12:02:30
ngairedith has been a Family Tree Circles member since Feb 2008.